|
 STP satsar på rallytjejer med historisk medaljchans. PRESSRELEASE
Rallyföraren Ramona Karlsson och hennes co-driver Miriam Walfridsson tävlar som ensamma tjejer i högsta klassen i rally, i sin Skoda Fabia WRC. Detta är deras första säsong i en WRC-bil, och tjejerna har visat att de verkligen tillhör den absoluta toppen. Med ett flertal sträcksegrar och tre raka pallplatser i de senaste SM-deltävlingarna, har de satt sig i stor respekt. Till helgen avgörs SM-finalen i Uppsala, och Ramona och Miriam har stora chanser till medalj. Just nu ligger de på en total 2:a-plats i SM-tabellen, och räkna med att det kommer bli en tuff fight. Lyckas de behålla sin pallplats, blir Ramona och Miriam de första kvinnor någonsin som tar SM-medalj i rallyts högsta klass. Tjejerna kommer att gå ut först i SM-startfältet under helgens final. ”Det är många snabba förare som ligger och jagar bakom oss, och det kommer att bli ett högt tempo. Det gäller att hålla fokus och att vara på tårna från start, och vi ska verkligen göra allt vi kan för att säkra medaljen” säger Ramona målmedvetet.
Inför SM-finalen har teamet arbetat med att knyta samarbete med nya partners. En av teamets nytillkomna sponsorer är STP. ”Jag kom i kontakt med dem ganska nyligen, och jag är verkligen jättestolt och glad över deras intresse och engagemang, och att de med kort varsel kunde gå in som samarbetspartner” säger Ramona. STP står för “Scientifically Treated Petroleum”, och som är ett sortiment av högteknologiska produkter, som hjälper dig att undvika problem med motorer. Genom att hålla motorn ren kan du undvika många motorproblem och därigenom hålla kostnaderna för reparation och service nere.
“Vi ser det här som början på ett långsiktigt samarbete med Ramona och Miriam för att med ett varumärke som är nära kopplat till motor, tillsammans lyfta motorsporten ytterligare framöver. Vi håller tummarna och önskar dem lycka till i finalen” säger Viveca Löf, marknadschef från Seab, distributör av STP.
» Pressrelease från Ramona Rallying.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Anmälan förlängd för Rally Vetlanda.
Vetlanda RRC med Rally Vetlanda den 4:e oktober, tävlande för Bilsport Rally Cup, Klassiska & Historiska Rallycuperna och RM för Historiska Rallybilar. 48,6km special fördelat på sex unika sträckor väntar.
Ordinarie anmälan stängde måndag kväll men klubben har beslutat om att förlänga anmälningst...Publicerad: 2025-09-24 05:58:42
Läget inför Marknadsnatta, notskrivarens sträckinfo och försäljningsställe för program!
- Vi laddar för en fin dag i skogen, väderprognosen lovar just nu fint väder med en sval morgon och runt 16 grader senare under dagen, svag vind och inget regn, säger Marknadsnattas mångårige tävlingsledare Tommy Andersson.
Västra Östergötlands MK kommer med 120-talet ekipage till start.
...Publicerad: 2025-09-23 19:41:49
Solberg & Johansson - Svenskarna i WRC Central European Rally.
Central European Rally körs genom Tyskland, Österrike och Tjeckien - rallyt genom de tre länderna går på asfalt och spännande när det körs i mitten av oktober med skiftande väder. Idag släpptes anmälningslistan som visar på 47 tävlande varav 30 kör i VM klasser när rallyt går för sista? gången.
T...Publicerad: 2025-09-23 13:02:53
50-talet EM-ekipage till finalen, ERC Rally Croatia.
Första helgen i oktober avgörs ERC-serien i Croatia Rally, en spännande sådan i totalen där 15 poäng skiljer Mikolaj Marczyk och Andrea Mabellini - den sistnämnde Italienaren har då redan en nolla i protokollet - ledande Polacken har 13 poäng från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia som sitt sämsta r...Publicerad: 2025-09-23 12:24:24
Publiksuccén på strandpromenaden startar i gång även Rally Sweden 2026
Med knappt fem månader kvar till start av Rally Sweden 2026 är nu bansträckningen klar. Och publikmagneten från i år med Shake Down läng Strandpromenaden i Umeå blir det även 2026.
– Shake Down på Strandpromenaden blev helt klart ett nytt och lyckat grepp när vi införde det i år. En publiksuccé ...Publicerad: 2025-09-23 10:49:08
Blomqvist bland stjärnorna i Rallylegend med Audi Quattro.
Rallylegend den 2-5:e oktober, alltid en motorfest utan dess like i San Marino. Körningarna drar igång på torsdagen med shakedown, två sträckor på fredagens kväll i mörker, fem sträckor på lördagen och tre på söndagen, sista dagen.
82km på asfalt där alla ekipage bjuder på den show de kan, uppvis...Publicerad: 2025-09-23 08:59:00
Martell amerikansk rallyvinnare i Skoda Fabia RS Rally2, seger i Overmountain Rally Tennessee.
Overmountain Rally Tennessee från Newport avgjorde näst sista deltävlingen i Amerikanska mästerskapet. Som klar mästare stod Brandom Semenuk över start.
Det öppnade för Conner Martell i Skoda Fabia RS Rally2 att plocka sträcksegrar, den snabbe amerikanen har med sin Internationella bil haft svårt...Publicerad: 2025-09-23 05:55:45
Sprinttjuren på gång i Bäckefors, publiktips inför lördagens tävling.
Sprinttjuren arrangeras av oss i Dals MK Rally på lördag. Första bil lämnar huvudstart 12:00 som är vid Facklan i Bäckefors invid väg 172 där även HQ o Serviceområdet är beläget.
Vi kör en specialsträcka på 9,3km två gånger. Sträckan har inte körts ofta i modern tid och innehåller de mesta man ka...Publicerad: 2025-09-22 10:49:14
Lennstrand snabbast uppför Falerumsbackens Lagtävling.
22 tävlande i sju klasser när Falerumsbacken Lagtävling kördes under söndagen, då tre åk uppför den 1,2km långa grusbacken. Tre olika snabbaste ekipage i omgångarna, Andreas Ekström, Thomas Lennstrand och Jimmy Ekström vann åken.
Totalt efter de tre omgångarna stod Lennstrand överst med Jimmy och...Publicerad: 2025-09-22 09:02:41
Så gick det i TEAB Racet. TEAB Racet hos Orust BSK, trots tunt startfält valde klubben att köra, det blev åtta startande som fick köra klubbens båda sträckor fyra gånger. Heidi Ryrlén snabbast med Ford Fiesta Rally3 och vann 11 sekunder före Bjarne Rutgersson i trimmad BMW.
Totaltrea Urban Andersson likt vinnaren med 4wd....Publicerad: 2025-09-22 05:57:11
|
| |