NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

En oväntad segrare i SSRC Finalen.
PRESSRELEASE

Det som skiljer Sydsvenska Rallycupen från andra serier och mästerskap är att både de som vinner grundserien och de som vinner slutspelet belönas rikligt. Utöver 147.000:- från grundserien skulle nu ytterligare 120.000:- fördelas.

Slutspelet, finalen, kördes på lördagen den 26 oktober på två fantastiska, småländska specialsträckor. Två varv på banan gjorde att 39 utslagsgivande kilometer skiljde förarna åt och värdiga vinnare kunde utses i de fyra klasserna. I alla klasser slogs man om 30.000 kr, femton till ettan, tio till tvåan och fem till den som blir trea.

Sammanlagt har mer än 350 olika förare kommit i mål i årets tävlingar och 59 av dem gjorde nu upp om titeln Mästare i Sydsvenska Rallycupen.

I klassen för Grupp E dominerade de tre A-förarna totalt. Mellan Stefan Ottosson, Vetlanda, Erik Bergman, Skillingaryd och Thobias Svensson, Hörby skiljde på första sträckan 2,4 sekunder men på den andra, lite krokigare drog Erik och framför allt Stefan ifrån till en ledning på sex sekunder i halvtid. Med lite bättre fästa andra varvet vågade Erik öka tempot lite och tog in 2 respektive 2,3 sekunder på de två sista sträckorna. Stefan tog segern i klassen med kvällens knappaste segermarginal, 1,7 sekunder, eller som någon av dem så vältaligt uttryckte det på prisutdelningen, -”Det skiljde en stoppsladd efter 39 km körning, häftigt!!” Bäste B-förare blev Per Johansson, Gullabo och bäste C-förare Kim Söderstedt, Skillingaryd.

Ovanligt stor segermarginal blev det i VOC Mekonomen. Årets grundserievinnare i VOC Håkan Ståhl, Skillingaryd tappade första sträckan till årets uppstickare klubbkamraten Markus Theorin men tog sedan tre sträcksegrar i rad och vann till slut med 5 sekunder. Trea men över 16 sekunder efter blev Per-Ola Thörnberg, Vetlanda. -” Riktigt, riktigt roligt,” säger en glad Håkan efter tävlingen. ”Fantastiskt roligt år med utvecklande kamper mellan först Per-Ola och mig och sedan har Markus utmanat oss båda i slutet av året.”
Magnus Gad, Lessebo blev fyra och bäste B-förare i finalen medan Anton Claesson, Grimslöv blev bäste C-förare

Stoffe Nilsson var nog stalltipset i 4WD, men Åke Jacobsson, Emådalen ville idag annorlunda. Med en strulig säsong, förföljd av sjukdom, tog han sin revansch och en övertygande om än knapp seger med 2,4 sekunder före fjolårets segrare Anders Jonasson, Växjö.
-” Det var verkligen en härlig känsla att vinna idag och förhoppningsvis lägga denna säsongen bakom sig”, säger en överlycklig Åke. Stoffe slutade efter lite körning vid sidan av vägen på en tredje plats.

Den största klassen och det riktiga getingboet med minst tiotalet möjliga segrare var klassen för trimmade tvåhjulsdrivna. Skulle för första gången en B-förare kunna utmana de etablerade A-förarna var den spännande frågan?

Redan på första sträckan satte årets suverän David Bellborg, Ryd upp det högsta tempot följd av Mattis Olsson, Gullabo och B-föraren Erik Telehagen, Växjö. Strax efter dem kom Kjell Fransson, Vimmerby. Efter den andra sträckan var det fortfarande samma trio i topp men Mattis hade bytt plats med David och ledde nu med 1,3 sekunder. Dags för service med psykningar och däckstaktik. En som satsade på mjukare däck var Christopher Zeijlon, Skillingaryd, ett lyckat drag skulle det visa sig då han skulle komma att byta sin sjunde plats i paus till en betydligt mer framskjuten. På sträcka tre försvann David efter en rullning och med näst bästa tid i klassen gick Christopher upp till en tredje plats. Ordningen inför sista sträckan är nu Mattis före Erik och Christopher. Skillingarydsföraren tog dagen sista sträckseger och med den plus en punktering som gav tranportprick för Erik gick Christopher upp på andra plats efter överlägsne Mattis. Max Svensson, Gullabo ärvde på så sätt tredje platsen.
Robert Scholander, Eksjö och André Gustafsson, Osby blev bäste B- respektive C-förare.

Cupledningen tackar för ännu ett framgångsrikt år och ser nu fram mot 2014. Under november månad kommer tävlingskalender och andra nyheter att presenteras när cupen nu går in på sin sjätte säsong.


» Pressrelease från Sydsvenska Rallycupen.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Rally Hungary:[Resultat][Shakedown][Anslagstavla][Karta]
Targa Florio:[Resultat][Shakedown][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2013-10-29 21:27






WebTV & Resultat från kvalet inför Rally Hungary.
© emotorsport.seImorgon eftermiddag inleds Rally Hungary med kvalet som sätter startpositionerna, sträckan Hajmasker används och mäter 6km. Grusvägen är både träning, kval och senare shakedown inför årets andra ERC-deltävling.

Redan klockan 11 går fria träningen igång för Rally2 klassen där resultaten kan följa...

Publicerad: 2025-05-08 20:23


100 åkare ut i Götenerundan, två sträckor dubbelt med Mega Rally Cup.
© emotorsport.seGötene MK kör på med Götenerundan som deltävling i Mega Rally Cup, 36km special där två sträckor går dubbelt, samtidigt inbjuds regularity och de åker tre gånger på sträckorna. Rallyt i år med start och mål vid Vättlösa Bygdegård för de närmare 100 startande.

Sex deltagare genom gemensamma 4wd kl...

Publicerad: 2025-05-08 20:19


Hallberg snabbast på shakedown inför Targa Florio - följ nu fredagens tävlande.
© Patrik Hallberg Motorsport.Italienska Targa Florio inleds fredag förmiddag, 09:34 går första sträckan igång av de totalt åtta för dagen på 73km. Kvällens avslutning går igång vid 19:05, en kort publiksträcka på ett par kilometer.

Rallyt från Palermo går helt på asfalt, under torsdagen gick shakedown där Svenska ekipaget me...

Publicerad: 2025-05-08 20:15


Följ Träning, kval och shakedown inför Rally Hungary imorgon.
© Torbjörn Carlberg.Sträckan Hajmáskér på 6km används som både träning, kval och shakedown inför ERC Rally Hungary. Vid klockan 11 startar fria träningen för Rally2 klassen där de tävlande får känna på underlaget.

Efter träningen öppnar sträckan för kvalet klockan 14:01 där de främsta EM-anmälda Rally2 ekipagen gör ...

Publicerad: 2025-05-08 18:56


Södras RS-serie kör vidare, nu Sturup Runt.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, det är rallyspecial om totalt 37km varav 36 km är special. Uppdelat på 3 SP, á 4 varv som körs 3 gånger enligt banskisser är infon i inbjudan.

36 tävlande anmälda och fördelade över åtta av de tolv inbjudna klasserna, 13 deltagare...

Publicerad: 2025-05-07 22:17


Rally Uppland på gång, missa inte anmälan och bokning - ingen efteranmälan!
© emotorsport.seRally Uppland närmar sig med stormsteg, den 24/5 kör vi och det fylls på med anmälningar. Vägarna är fördelat med 46km allmän väg och 11km enskild väg med en fantastisk karaktär.

Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, SuperCupen, Volvo Euro Cup, Klassiska Rallycupen, Historiska Rallycupen, U...

Publicerad: 2025-05-07 22:14


Sainz väntas kandidera om presidentposten inom FIA.
© emotorsport.seDen 12:e december är det val inom internationella bilsportförbundet - då ska förbundets högsta post sättas. Den som håller presidentposten idag är hårt kritiserade Mohammed Ben Sulayem som väntas ställa upp för omval - men han kan få konkurrens.

Ben Sulayem som tillträdde 2021 har varit drivande ...

Publicerad: 2025-05-07 22:11


Spänning utlovas i Götenerundan.
© emotorsport.seÅrets upplaga av Götenerundan ser ut att bjuda på en rafflande rallytävling. I 4WD-klassen har vi sex förare till start, där favoriten David Nattsson från Falköpings MK i sin nya Hyundai i20 får hårt motstånd – främst från rutinerade Stig Andervang, MK Rimo.

I klassen Trimmat 2WD har några intres...

Publicerad: 2025-05-06 20:35


Fyra Svenska ekipage, startfält, tidsplan och info inför Rally Hungary.
© emotorsport.sePå fredag förmiddag inleds träning och efter lunch kvalet för Rally2 toppen inför Rally Hungary, årets andra ERC-deltävling i Ungerska Veszprem. Rallyt inleds med en kort publiksträcka på fredagens kväll.
Efter det 12 sträckor på 19 mil där tre sträckor går dubbelt under lördagen och bildar närmare...

Publicerad: 2025-05-06 20:28


Veckoslutets anrika Targa Florio - Hallberg i spännande Rally4 klass.
© emotorsport.seTill helgen avgörs tredje deltävlingen i Italienska mästerskapet när Targa Florio från Palermo avgörs med 12 specialsträckor. Fredagen inleder med fyra sträckor dubbelt på 75km - lördagen fortsätter och avslutar med två sträckor dubbelt med de resterande 38km - allt på asfalt.

Svenskt i startfält...

Publicerad: 2025-05-06 20:19


Tidigare nyheter:
Missa inte anmälan till Rally Uppland, stänger på söndag!
Carlberg känner sig redo för en stor utmaning i Ungern.
Stark återhämtning för Mille Johansson i Rally Adriatico.
Jonna Eson Brådhe tillbaka i Rally SM, kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
TV-tablå för helgens Rally Hungary, 4 svenska ekipage kör om ERC poäng.
Varvloppet närmar sig, sträckbeskrivning och förlängd anmälan.
Karlströms seger i Silverratten gav full pott för Oilcenter Solång Motorsport i mästerskapet.
Patrik Hallberg körs resten av Italienska Asfaltsmästerskapet.
Toppform från alla tre förare – men dramatik kantade Silverratten.
Foto från Silverratten Legends.
Hänninen tvåa på testet inför Saudiarabiens WRC final.
Foto från Silverratten, del 2 - tre av lördagens specialsträckor.
Mille sexa totalt i Rally Adriatico, tvåa i klassen för förare under 25 år.
Tom & Andreas vann Silverratten efter stabil körning.
Så är läget i Rally SM tabellerna efter Silverratten.
Foto från Silverratten, del 1 från fredagens och lördagens första sträckor.
Karlsson snabbast till mål i Silverratten Legends.
Florin körde hem Eskilstunas Värmesprint.
Silverrattens SM vinnare i 2wd, Berg och Olofsson.
Följ Mille i Italienska Rally Adriatico.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - SM 29-31/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 15-18/05


Svenska RallyCupen:
Rally Uppland 24/05




Foto:
Silverratten, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten Legends.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.