NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Överlägsen seger för Theorin Motorsport.
PRESSRELEASE

Nu är rallytävlingarna igång på allvar igen efter semester tiderna.
I helgen åkte vi till Hässleholm för att delta i ännu en deltävling av junior SM.
Den nya bilen gick dock inte in i samma klass som Opeln gjorde men mina poäng kunde jag räkna med mig till den nya klassen.
Till start var det 80 talet bilar och i min klass var vi 5 bilar.
Tävlingen innehöll cirka 11 mil sträckor vilket skulle ge mycket erfarenhet i nya bilen.

Tävlingen började på fredagen med två stycken asfaltsträckor inne på Hässleholms försvars område "garnisonen".
Jag litade inte riktigt på bilen på sträcka ett men på andra sträckan fick vi till det bra och hamnade i ledning med 1.2 sekunder till Robert Scholander.

Lördagens etapp startade på morgonen och vi gick ut lite för långsamt på de första sträckorna och tappade lite tid och även ledningen till Robert Scholander.
Jag hade svårt för att lita på bilen efter ombyggnationen på stötdämparna men farten kom mer och mer.
Huvudsaken var att körningen kändes säker.

Till eftermiddags etappen tog vi tillbaka ledningen och åkte på riktigt bra.
Vi drog ifrån de andra med ett par sekunder och hängde även med riktigt bra i stora SM klassen för liknande bilar.

När vi åkte näst sista sträckan så blev segern tyvärr väldigt säkrad.
Båda mina större konkurrenter bröt innen på sträckan och när sista sträckan återstod så hade vi en ledning på 2 minuter.

Jag gled genom sista sträckan för att säkra segern och segermarginalen blev tillslut 2 minuter och 6 sekunder till Sebastian Johansson från Gotland.

Det här innebär då att vi halkar upp på en tredje plats i SM nu och chanserna finns även för att vi skall kunna ta ett guld om vi sköter oss de två sista tävlingarna i SM.


» Pressrelease från Theorin Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






Mille kör italienskt asfaltrally som uppladdning inför viktigt säsongsavgörande.
© Flat-out Media.20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika är tillbaka i tävlingsbilen kommande helg när Rally Valli della Carnia körs i Ampezzo, Italien. Tävlingen är en viktig del i uppladdningen inför de kommande EM- och VM-finalerna.

Johansson och Grönva...

Publicerad: 2025-09-25 14:32:45


Rallyåkare i Laxås klubbmästerskap på söndag.
© emotorsport.seLaxå MK´s Klubbmästerskap gör upp med tre åk på bana hos Laxå MK på söndagen, 20-talet bilar varav endast sex med rallybilar på banan, alla i 2wd.
Tom Carlsson, Janne Ydrefalk, Håkan Lindh, Marcus Hellberg, Pontus Adriansson och Kim Ståhl ses alla med Volvobilar.

» Inbjudan & Anmälningslista, se
''Inbjudningar''....

Publicerad: 2025-09-25 13:05:39


Blomqvist föråkare i Norbergs Hyttsväng.
© emotorsport.seEn loop med två sträckor går tre gånger när Hyttsvängen körs hos Norbergs MC, det ger 15km special. 17 tävlande ekipage och tre föråkare där Stig Blomqvist ses med BMC Cooper.

Åtta deltagare i trimmat 2wd där Per Grubb och Isak Sjökvist kör i A/B-klassen. C-förarna är största klass med sex deltag...

Publicerad: 2025-09-25 10:51:46


60 åkare för Sprinttjuren, deltävling i Svenska SprintRallyCupen.
© emotorsport.seDals MK arrangerar näst sista deltävling i Svenska SprintRallyCupen när Sprinttjuren avgörs, en sträcka utanför Bäckefors körs två gånger och ger 18,2km med ett 60-tal bilar i listan.

Fem åkare ut för 4wd, favorit på hemmaplan och snabb i Mitsubishi Lancer EVO X är Joakim Rydholm - mot sig har ha...

Publicerad: 2025-09-25 08:57:07


Rallyskifte i Italien - Sardinien blir ERC - Rally di Roma blir WRC.
© emotorsport.seItalienska rallyarrangörerna för Rally di Roma Capitale och Rally Italia Sardegna skiftar nu fokus, det har en tid varit oklart var kommande års WRC och ERC deltävlingar körs under den Italienska flaggan.

Ingen förändas till nästa år, men från 2027 kommer Italienska WRC deltävlingen flytta in til...

Publicerad: 2025-09-25 05:59:49


Liiten i helgens Finska rallyfinal, SM Seinäjoki Ralli.
© emotorsport.seFinska Mästerskapet avslutas i helgen, från Seinäjoki körs SM Seinäjoki Ralli som inleder med 32km under fredagskvällen fördelat på tre sträckor. Sex sträckor på 83km under lördagen, målgång vid 17-tiden.

Svenskt genom Jari Liiten och Per Almqvist med Skodan, de ligger fyra i mästerskapet inför f...

Publicerad: 2025-09-24 13:05:42


Stor rallyfinal, Svenska RallyCupen avslutar med Marknadsnatta i Boxholm.
© emotorsport.seFinal på lördag för Svenska RallyCupen, säsongen avslutas med Marknadsnatta med Västra Östergötlands MK som arrangör, start & mål i Boxholm, fyra specialsträckor med både nytt och beprövat material ger 46km special för de 120-talet tävlande.

Elva ekipage genom fyrhjulsdrift, Kim Nydén saknas efte...

Publicerad: 2025-09-24 11:45:00


Tänak kör inte om VM poäng för Hyundai under årets tre sista WRC deltävlingar.
© Hyundai Motorsport.När listan för Central European Rally släpptes var det utan anmälan om tävlan för tillverkande team för VM fyran, estländaren Ott Tänak. Kanske var det bara en miss, men så var det inte - estländaren kommer inte köra om poäng för Hyundai Shell Mobis World Rally Team mer i år.

Problemen i Chile st...

Publicerad: 2025-09-24 08:59:54


Anmälan förlängd för Rally Vetlanda.
© emotorsport.seVetlanda RRC med Rally Vetlanda den 4:e oktober, tävlande för Bilsport Rally Cup, Klassiska & Historiska Rallycuperna och RM för Historiska Rallybilar. 48,6km special fördelat på sex unika sträckor väntar.

Ordinarie anmälan stängde måndag kväll men klubben har beslutat om att förlänga anmälningst...

Publicerad: 2025-09-24 05:58:42


Läget inför Marknadsnatta, notskrivarens sträckinfo och försäljningsställe för program!
© emotorsport.se- Vi laddar för en fin dag i skogen, väderprognosen lovar just nu fint väder med en sval morgon och runt 16 grader senare under dagen, svag vind och inget regn, säger Marknadsnattas mångårige tävlingsledare Tommy Andersson.

Västra Östergötlands MK kommer med 120-talet ekipage till start.
...

Publicerad: 2025-09-23 19:41:49


Tidigare nyheter:
Anmälan förlängd för Rally Vetlanda.
Läget inför Marknadsnatta, notskrivarens sträckinfo och försäljningsställe för program!
Solberg & Johansson - Svenskarna i WRC Central European Rally.
50-talet EM-ekipage till finalen, ERC Rally Croatia.
Publiksuccén på strandpromenaden startar i gång även Rally Sweden 2026
Blomqvist bland stjärnorna i Rallylegend med Audi Quattro.
Martell amerikansk rallyvinnare i Skoda Fabia RS Rally2, seger i Overmountain Rally Tennessee.
Sprinttjuren på gång i Bäckefors, publiktips inför lördagens tävling.
Lennstrand snabbast uppför Falerumsbackens Lagtävling.
Så gick det i TEAB Racet.
Norbergs Hyttsväng, anmälan stänger måndag kväll.
Anmälan för 100-åringen stänger klockan 18:00 - ingen efteranmälan!
Foto från TV-Svängen.
Virtuell chikan används på Temahallen grussprint.
Brynildsen tvåa men Norsk mästare - Svenska framgångar i NM finalen.
Stopp för Helin efter ss3 i Danmark, ändå Svenska framgångar, Kjellgren klassvinnare.
Volve snabbast totalt i Rally Cesis - Arvid snabb i 2wd.
Johannesson snabbast totalt i Runt Mjölkpallen Pokalen.
Stavbom körde hem Wez-Mek Pokalen.
Kristensson ohotad i TV-Svängen - spännande kamper i trimmat 2wd.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
Croatia Rally 03-05/10


Rally SM:
- - - - - 06-07/02


Rally VM - WRC:
Central European Rally 16-19/10


Svenska RallyCupen:
Marknadsnatta 27/09




Foto:
TV-Svängen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

South Swedish Rally, del 2.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

South Swedish Rally.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

HEAT / Rally Bergslagen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.